מהם העקרונות הביומכניים של ההליכה הנורדית ?
השוליים החיצוניים של ידית מקל ההליכה מהווים משען ללהב כף היד, זהו בסיס הלחיצה שהצועד מפעיל כנגד פני הקרקע, שעליה נשען חוד המקל.
בעת המגע של החוד עם הקרקע הלחץ של כף היד על הידית יוצר כוח הדוחף אותך קדימה בהליכה בהנחה שזוית הנעיצה של המקל בקרקע היא חדה.
פעולת הלחיצה היא רצף של התכווצויות דינמיות וגם סטטיות של קבוצות שרירים שונות בפלג גופך העליון.


כעת אסביר את שרשרת התגובות של קבוצות השרירים העיקריות הנוטלות חלק בפעולה החוזרת ונשנית במשך כל ההליכה שלך.
שרירי כף היד לוחצים על שולי הידית, זה מתאפשר כתוצאה מתמיכה של שרירי האמה, אשר עליהם באותו זמן, מופעל לחץ כתוצאה מפשיטת שרירי התלת ראשי הזרועי.
היד כולה נתמכת ע"י שריר הכתף – הדלתא.
אליו מצטרפים בכיווץ, שרירי הגב העמוקים יותר, שמסובבים מצדם את היד והגב לאחור ומשלימים את תנועת הדחיפה כנגד הקרקע.
חשוב לזכור שהרחב הגבי וזוקפי הגב, תומכים בכל שרשרת הכיווצים, ופועלים לסירוגין פעם הצד הימני ופעם הצד השמאלי.
נוסיף לכך שבחזית גופך שרירי הבטן, הן הישר הבטני והן האלכסונים, יוצרים כיווץ נגדי לגב ומאפשרים את התמיכה לעבודת הגב.
לסיכום: מתיאור פעולת השרירים ניתן להבין איך משפיעה הדחיפה עם המקל על חיזוק מכלול שרירי הגב ובמקביל חיזוק שרירי הבטן והחזה.
במציאות אנו יודעים וגם הדיווחים של ההלכים מחזקים זאת, שאיזון בין שרירי הגב והבטן הם ערובה לבריאות הגב וגם לעזר במקרים של חולשת שרירים, כתוצאה מעיסוק מקצועי או אורח חיים מועט פעילות.
חשוב לציין שבהליכה עם ידיים חופשיות , רוב האלמנטים האלה חסרים וכאשר אוחזים במשקולות בכפות הידיים אנו מגדילים את מנוף הזרוע במשקל הגדול פי כמה. התוצאה תהיה עומס ושחיקה מוגזמים על מפרק הכתף וכף היד שעלולים לגרום לרגישות ועד דלקות כואבות.
בהזדמנות זו אני מוצא לנכון להאיר שלעניות דעתי, הליכה עם משקולות על הרגליים ועל הידיים, משבשות את דפוס ההליכה הטבעי שלנו, ואף עלולות לגרום, להתקצרות וקישיון של שרירים ספציפיים בחגורת הכתפיים והידיים ואולי אף לכאבים ודלקות לעיתים.
אז כעת עם תובנות חשובות אלה, האם את/ה עדיין מתלבט/ת אם להתחיל ללכת הליכה נורדית עם מקלות הליכה ?